dieta.ucinne.cz
Účinné diety
zazraky-zivota.ucinne.cz
Zázraky života - seriál
vlasy-plet.kvalitne.cz
Módní kosmetické trendy


Encyklopedie    Vše    A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    M    N    O    P    Q    R    S    T    U    V    W    X    Y    Z    

Acidofilus

Lactobacillus acidophilus – užitečná bakterie obsažená v jogurtech s živými kulturami, rovněž jako samostatný potravinový doplněk. Pomáhá udržovat rovnováhu střevních mikroorganismů a potlačuje přerůstání kvasinek, které jsou příčinou kvasinkových infekcí.

Adrenalin

hormon, který vzniká v nadledvinkách. Při jeho zvýšení v krvi stoupá tepová frekvence srdce a krevní tlak.

Aerobic

Aerobní cvičení při vyšší tepové frekvenci, taneční choreografie různé náročnosti. Různé formy (Step AE, High AE, Low AE, AE Body, Dance AE, AE Master, Aqua AE?)

Agar

je bezbarvý až bílý želatinový přípravek, získávaný z mořských řas. Díky svému původu je velice důležitý pro vysoký obsah jódu. Agar se používá v potravinářství k přípravě dezertů a jiných želatin. Uchováváme jej na suchém, chladném místě. Je výbornou a mimořádně zdravou náhradou k želatině, která je vyráběna ze zvířecích chrupavek a kůží. Pokrmy s agarem jsou vhodné pro pacienty s nadváhou, protože agar má nulovou energetickou hodnotu. V kombinaci se lněným semínkem je vhodný při zácpě.

Alergen

za normálních okolností neškodná látka, která u vnímavé osoby může vyvolat alergickou reakci imunitního systému. Alergeny jsou většinou bílkoviny, k nejběžnějším patří například pyly, trus roztočů a zvířecí chlupy.

Alkaloidy

bohatá skupina zásaditých dusíkatých látek se silným, často jedovatým účinkem na lidský organismus. Většina z nich má velký význam pro lékařství

Alkohol

etanol, etylalkohol neboli líh; je obsažen například v lihovinách, víně a pivu. Zevně se používá k dezinfekci kůže, na masáže, k chlazení a v obkladech.

Amarant

je semeno rostliny (obilovina), z něhož se mele mouka. Je bohatý na bílkoviny, železo a vápník a pro posílení imunitního systému je důležitý obsah zinku, hořčíku a mědi. Je vhodným doplněním rýže, jáhel a kukuřice při bezlepkové dietě. Můžeme jej koupit v prodejnách s racionální výživou ve formě obiloviny, mouky, či různých výrobků. Amarantová mouka má široké uplatnění jakou součást pekárenských výrobků i těstovin.

Amaranth

semeno ozdobné rostliny, které se připravuje jako obilovina nebo se z něj zpracovává mouka. Je bohatý na bílkoviny, železo a vápník. Pro posílení imunitního systému je důležitý i obsah zinku, hořčíku a mědi. Je vhodným doplněním rýže, jáhel a kukuřice při bezlepkové dietě – neobsahuje totiž lepek. V České republice jej můžete koupit v obchodech s racionální výživou ve formě obiloviny a mouky.

Aminokyselina

základní stavební molekula pro tvorbu proteinů. Stavební složky bílkovin, které tělo potřebuje k tvorbě a obnově buněk a k řízení látkové výměny. Některé aminokyseliny dokáže tělo vytvářet samo, ostatní však musí získávat z potravy.

Aminokyseliny

stavební složky bílkovin, které tělo potřebuje k tvorbě a obnově buněk a k řízení látkové výměny. Některé aminokyseliny dokáže tělo vytvářet samo, ostatní však musí získávat z potravy.

Anémie

chudokrevnost, skupina onemocnění, při nichž je množství červeného krevního barviva (hemoglobinu, viz. heslo) nebo počet červených krvinek nižší než u zdravého člověka.

Anorektika

léky na hubnutí, jimiž nás zahlcuje farmaceutický průmysl. Ty nejenže organismus většinou psychicky i fyzicky totálně rozhodí, ale jejich efekt je navíc pouze dočasný, přestanou totiž působit okamžitě poté, co je vysadíte (jojo efekt).

Anti-aging medicína

medicína zaměřená proti stárnutí. Nová generace doplňků stravy vychází z potřeby zvládnout stoupající nároky na psychickou i fyzickou kondici a na oddálení procesu stárnutí.

Antibakteriální

tlumící růst bakterií.

Antioxidanty

sloučeniny, které pomáhají neutralizovat škody způsobené v organismu volnými radikály a které poskytují určitou ochranu proti nemocem, jako jsou infekce a některé druhy rakoviny. Mezi antioxidanty patří například vitaminy C a E, beta-karoten a minerály selen a zinek. Rovněž látky obsažené v bobulovém ovoci, zeleném čaji a jiných rostlinných potravinách jsou dobrými antioxiadanty.

Antioxydanty

sloučeniny, které pomáhají neutralizovat škody způsobené organismu volnými radikály a které poskytují ochranu proti nemocem, jako jsou infekce a některé druhy rakoviny. Mezi antioxidanty patří například vitaminy C a E, beta-karoten a minerály selen a zinek. Rovněž látky obsažené v bobulovém ovoci, zeleném čaji a jiných rostlinných potravinách jsou dobrými antioxydanty.

Antivirový

působící proti virům.

Aqua aerobik

gymnastické cvičení ve vodě za doprovodu hudby, kdy dochází k optimálnímu zatížení srdečně-cévního, dechového a pohybového systému. Nedochází k přetěžování páteře a nosných kloubů, nezáleží na fyzické kondici či plavecké dovednosti. Pravidelným a dlouhodobým cvičením lze kondici i dovednosti neustále vylepšovat. Při cvičení v hluboké vodě se používají nadnášecí pomůcky (plavecké pásy či nudle).

Artróza

degenerativní, pomalu se vyvíjející onemocnění jednoho nebo více kloubů, při němž dochází k poškození chrupavky a k dalším změnám v okolí kloubu. Je považována za civilizační onemocnění, které stále častěji postihuje mladší generace.

Ateroskleróza

zánětlivě-degenerativní onemocnění cév s klíčovou rolí tuků, především cholesterolu.

Atkinsonova dieta

propaguje hodně bílkovin a málo uhlovodíků (high-protein, low-carb). Avšak výživa příliš bohatá na bílkoviny zvyšuje zátěž ledvin.

Atopie

zděděný sklon k vývoji alergických onemocnění, jako je astma, alergická rýma nebo ekzém.

Partneři: Dieta hubnutí, koktejlbarman.cz, Jak zhubnout, Osobní trenér Poker After Dark e-Léčiva.com Tonery a inkoustové náplně pro znalce