dieta.ucinne.cz
Účinné diety
zazraky-zivota.ucinne.cz
Zázraky života - seriál
vlasy-plet.kvalitne.cz
Módní kosmetické trendy


Encyklopedie    Vše    A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    M    N    O    P    Q    R    S    T    U    V    W    X    Y    Z    

Carob

(karob) se získává ze stálezeleného středozemního keře. Vypadá a chutná podobně jako kakao, ale na rozdíl od něj neobsahuje kofein. Carob má vysoký obsah vápníku, železa a hořčíku. U nás se prodává ve formě prášku a drobných peciček. Prášek používáme stejně jako běžné kakao, do pečiva, pudinků, nápojů, a pecičky jsou nejchutnější po mírném rozpuštění na horkých obilných kaších.

Celiakie

metabolické onemocnění, které souvisí s příjmem bílkovin, vyznačující se nesnášenlivostí lepku (to je bílkovina některých obilovin). Pokud pacient nedodržuje bezlepkovou dietu, trpí průjmy a poruchami vstřebávání vitaminů a minerálních látek. Při bezlepkové dietě bezlepkové dietě jsou vhodné potraviny z kukuřice, rýže, brambor, sóji, amarantu, pohanky a prosa. Alergizuje naopak pšenice, žito, ječmen a oves – jim je třeba se vyhýbat a dávat pozor i na možnost jejich skrytého výskytu například v uzeninách.

Cereálie

celá zrna – nečištěná obilná zrna včetně slupek a otrub. Oproti čištěným obilninám mají větší nutriční hodnotu a obsahují více přirozené vlákniny, která se při čištění a úpravě zrn z velké části ztrácí. Protože tělo tráví celá zrna mnohem pomaleji než čištěné (rafinované) obilniny, uvolňují se z nich také pomaleji sacharidy, což pomáhá zabránit nadměrnému kolísání hladiny krevního cukru. K obvyklým zdrojům celých zrn v potravě patří neloupaná rýže (hnědá, u nás prodávaná i pod názvem „rýže natural“) a celozrnný chléb a pečivo.

Citronela

tráva (Cymbopogon citratus) z čeledi lipnicovitých. Pochází z tropické Asie, ale dnes se pěstuje téměř ve všech tropických oblastech pro své listy, obsahující vonnou silici.

Civilizační choroby

k civilizačním chorobám patří cévní onemocnění, předčasná ateroskleróza a její komplikace (infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, hypertenze), obezita, cukrovka, nádory, předčasné stárnutí, zánětlivá revmatická onemocnění kloubů, předčasné porody a potraty a některé vrozené vývojové vady nervového systému novorozenců, deprese, demence včetně Alzheimerovy choroby a chronický únavový syndrom. O civilizačních chorobách mluvíme proto, že se člověk není schopný rozumně přizpůsobit nadbytku vymožeností, které nám civilizace přináší v tom nejlepším slova smyslu. Moderní způsob života způsobil, že průmyslová velkovýroba kaloricky bohatých potravin vyrábí nadbytek tučných, slaných jídel, které jsou převážně z živočišných zdrojů a slazených potravin a nápojů. Technický rozvoj, počítače a vývoj dopravy způsobil významný úbytek fyzického pohybu. V rámci rostoucí životní úrovně se ruší místa, kde byla možnost volné fyzické aktivity zejména pro děti, a to vše ve spojení s nadměrnou konzumací jídla, alkoholu a cigaret i s všeobecně nervóznějším tempem života vede k epidemii výše uvedených onemocnění. Snížení jejich výskytu znamená zapojení celé společnosti k změně životního stylu na všech úrovních a pokud se nezmění dosavadní trend, můžeme jen očekávat nárůst výskytu těchto onemocnění a to čím dál v mladším věku.

Cizrna

(římský hrách, cícer, chickpea) luštěnina tvořící drobná hranatá zrnka nažloutlé barvy. Je dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Z minerálních látek obsahuje nejvíce draslíku, vápníku, hořčíku a manganu. Z vitamínů v ní najdeme zejména karoten a kyselinu listovou.

Čočka

luštěnina s velkou zásobou bílkovin, vitaminů skupiny B, lecitinu, fosforu, hořčíku a vápníku. To z ní dělá výborný prostředek proti neurózám, depresím a stresům.

Cholesterol

tuk, který je normálně obsažen v tělních buńkách, jeho vysoká hladina v krvi však zvyšuje riziko infarktu.

Partneři: Dieta hubnutí, koktejlbarman.cz, Jak zhubnout, Osobní trenér Poker After Dark e-Léčiva.com Tonery a inkoustové náplně pro znalce