dieta.ucinne.cz
Účinné diety
zazraky-zivota.ucinne.cz
Zázraky života - seriál
vlasy-plet.kvalitne.cz
Módní kosmetické trendy


Encyklopedie    Vše    A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    M    N    O    P    Q    R    S    T    U    V    W    X    Y    Z    

Echinacea

Třapatka purpurová (Echinacea purpurea), bylina z čeledi hvězdnicovitých, rostoucí planě v Severní Americe. Byla jednou z nejčastěji používaných léčivých bylin indiánské medicíny. Obsahuje řadu léčivých substancí. Občas se pěstuje i jako okrasná trvalka.

Elektrolyt

prvek nezbytný pro normální buněčné funkce, například sodík a draslík. Jeho hladina se podstatně snižuje při ztrátách velkého množství tekutin potem, močí nebo stolicí.

Endorfiny

druh neurotransmiterů uvolňovaný v mozku, který tlumí reakci organismu na bolest. Endorfiny rozšiřují v těle pocit pohody a hrají důležitou úlohu i v některých tělesných funkcích, například v regulaci teploty.

Energetická spotřeba

každý člověk má určité energetické nároky, které závisejí na věku a každodenní tělesné aktivitě. Energie se získává z energeticky bohaté potravy. Strava obsahující více energie, než tělo potřebuje, vede k obezitě, zatímco nedostatek energie ve stravě vede ke ztrátě tělesné hmotnosti.

Enzym

bilkovina, která působí jako katalyzátor, a ovládá tak řadu specifických biochemických reakcí.

Enzymy

chemické látky, které v organismu umožňují a usnadňují nejrůznější chemické reakce. Například enzymy přítomné v zažívacím ústrojí rozkládají potraviny na chemicky jednodušší látky, které tělo může lépe vstřebávat.

Esenciální mastné kyseliny

nezbytné mastné kyseliny, nutné k růstu a jiným procesům v organismu, které však tělo nedokáže samo vytvářet, a proto je musí dostat v potravě. Omega-6 mastné kyseliny (odvozené od kyseliny linolenové) jsou obsaženy v ořechových jádrech, semenech, fazolích, avokádu a v saflorovém oleji lisovaném za studena. Jsou nezbytné pro zdravý krevní oběh a kůži i jiné tělesné funkce. Omega-3 mastné kyseliny jsou odvozeny od esenciální alfa-linolenové kyseliny a vyskytují se nejvíce v tučných rybách; jsou však i ve fazolích, jádrech vlašských ořechů, lněném semínku, celých zrnech a některých rostlinných olejích. Pro organismus jsou rovněž velmi důležité.

Éterické oleje

aromatické oleje získávané z rostlin a užívané k léčebným účelům místně i celkově. Některé posilují imunitní systém organismu a mohou obnovovat rovnováhu tělesné energie.

Partneři: Dieta hubnutí, koktejlbarman.cz, Jak zhubnout, Osobní trenér Poker After Dark e-Léčiva.com Tonery a inkoustové náplně pro znalce