dieta.ucinne.cz
Účinné diety
zazraky-zivota.ucinne.cz
Zázraky života - seriál
vlasy-plet.kvalitne.cz
Módní kosmetické trendy


Encyklopedie    Vše    A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    M    N    O    P    Q    R    S    T    U    V    W    X    Y    Z    

Hemeroidy

uzlíkovitě rozšířené cévy v oblasti konečníku.

Hormony

chemičtí „poslíčci“ těla. Tvoří se ve zvláštních žlázách (žlázách s vnitřní sekrecí) a roznášejí se krví a lymfou k cílovým místům; tam je speciální receptory rozeznají již v nepatrném množství. Přenosem informací prostřednictvím hormonů tělo řídí ohromné množství biologických procesů od růstu přes rozmnožování po stárnutí a reguluje různé funkce a rozvoj orgánů a tkání.

Hořčičné silice

silně dráždící chemické sloučeniny, vyskytující se především v rostlinách z čeledi brukvovitých (např. v hořčici, zelí, ředkvi). Mají pichlavý pach a mohou dráždit k slzení. V příslušném zředění a omezeném množství jsou bezpečné. Větší množství ředkve nebo křenu však mohou mít za následek nepříjemné žaludeční a střevní projevy.

Hyperbarická oxygenoterapie

je moderní, vysoce účinná léčebná metoda, při níž pacient inhaluje 100 % kyslík v přetlakové komoře při minimálním přetlaku 1,5 ATA. Tento způsob léčby byl rozpracován a prohlouben ve střediscích letectví, kosmonautiky a potápění. V současné době je tato metoda používána v lékařsky vyspělých zemích jako USA, Německo a Japonsko. V naší republice je tato léčebná terapie soustředěna v Praze, Plzni, Ostravě, Hronově, Olomouci a nyní i v Pardubicích. Lékařská hyperbarická asociace doporučuje hyperbarickou oxygenoterapii jakou kauzální, podpůrnou i preventivní léčbu.

Léčba přetlakovým kyslíkem má obrovské regenerační účinky. Díky zvýšenému množství rozpuštěného kyslíku v krvi podporuje buněčný metabolismus a regeneraci veškerých tkání. Je hojně využívána při celkové přepracovanosti, únavě organismu, stresech, fyzickém i psychickém vyčerpání, pro zlepšení fyzické kondice nebo jako součást tréninku u vrcholových sportovců. Podporuje syntézu kolagenu. Existují stavy, kde je tato léčba nenahraditelná – např. otrava svítiplynem, při dekompresní nemoci potápěčů, u infekcí způsobených bakteriemi, které se množí bez přístupu kyslíku .U jiných onemocnění je tato léčba vhodným doplňkem jiné léčby – např. u bércových vředů, poruch prokrvení dolních končetin, pooperačních píštělí a poruch hojení operačních ran, nehojících se stavů po amputacích, u omrzlin, popálenin, u některých poruch sluchu, při poúrazovém poškození mozku, u roztroušené mozkomíšní sklerosy v počátečních stadiích.

Je vhodná i pro mě? Léčbu může doporučit nemocnému příslušný odborný lékař . Nemocný může rovněž požádat svého praktického lékaře, aby jej odeslal do Centra hyperbarické medicíny. Lékaři centra poté zváží, zda je v daném případě léčba vhodná.

Jak probíhá? Nemocný je během léčby pod trvalým dohledem vyškoleného zdravotnického personálu. Vlastní pobyt v komoře trvá asi 1,5 hodiny. Těchto expozic přitom absolvuje nemocný během jedné léčebné kůry minimálně 10. V průběhu léčby je zdravotní stav nemocného průběžně kontrolován a léčebný režim je přizpůsobován aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Hyperbarická oxygenoterapie je rovněž významná v prevenci v oblasti civilizačních chorob: - regenerace organismu po vyčerpávajících jednáních, fyzickém i psychickém zatížení

- doplňková léčba poruch potence

- zvýšení obranyschopnosti organismu po prodělaných nemocích, při celkové slabosti a neurovegetativní dystonii

- zlepšení fyzické a psychické kondice před očekávaným zatížením rizikovými faktory prostředí

- zmírnění a odstranění vedlejších účinků po požití některých léků a alkoholu

- kardiovaskulární onemocnění v kombinaci s léky a vitamíny.

Partneři: Dieta hubnutí, koktejlbarman.cz, Jak zhubnout, Osobní trenér Poker After Dark e-Léčiva.com Tonery a inkoustové náplně pro znalce