dieta.ucinne.cz
Účinné diety
zazraky-zivota.ucinne.cz
Zázraky života - seriál
vlasy-plet.kvalitne.cz
Módní kosmetické trendy


Encyklopedie    Vše    A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    M    N    O    P    Q    R    S    T    U    V    W    X    Y    Z    

Tahini

tahini je pasta, která se vyrábí z mletých sezamových semínek. Chuťově je mírně nahořklá, je třeba ji ochutit podle svého. Sezam prospívá očím, kůži, nehtům, vlasům, protože obsahuje mnoho vápníku.

Tamari

velmi kvalitní sójová omáčka. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě pasty miso. Má výraznější chuť a lze ji použít při bezlepkové dietě, enzymy v ní obsažené mají příznivý vliv na trávení a přispívají lepšímu využití živin z potravy. Shoyu i Tamari lze používat klasicky na dochucování zeleninových polévek, dušené zeleniny, číny, omáček, pomazánek atd.

Tempeh

uzený tempeh je fermentovaný a zauzený sójový sýr. Obsahuje velké množství rostlinných bílkovin a vitaminů. Je ideální pro děti a sportovce a vegetariány. Pomáhá předcházet kardiovaskulárním chorobám. V prodejnách zdravé výživy dostanete různé druhy tempehu. Čerstvý tempeh (o něco zdravější) má dosti specifickou syrečkovou chuť a potřebuje speciální úpravu. Chutný je pak smažený či marinovaný, do dušené zeleniny a salátů.

Tchaj-ťi - Taiči

je komplexní čínský cvičební systém. Pracuje s vitální tělesnou energií. Prvotním cílem je pročištění základních energetických drah známých z akupunktury. Velmi pozitivně ovlivňuje celý pohybový aparát i orgány trávicí soustavy a výrazně rozvíjí koordinaci.

Tofu

používá se jako náhrada masa. Připravuje se ze sójového mléka vysrážením pomocí mořské řasy nigari. Je velmi kvalitním zdrojem vápníku, hořčíku, železa. V prodejnách zdravé výživy nalezneme nepřeberné množství sýrů, pomazánek, salámů, mas,… vyrobených z tofu.

Tofunéza

chutí, vzhledem a konzistencí podobná majonéze, leč mnohem zdravější. Neobsahuje vejce ani velké množství tuku, proto je snadno stravitelná.

Toxin

látka, která může mít zhoubné účinky na organisumus. Příkladem jsou škodliviny ze zevního prostředí, jako pesticidy, olovo, výfukové plyny, cigaretový kouř, průmyslové exhalace (dioxin) aj. Rovněž některé bakterie vytvářejí toxiny, které jsou příčinou chorobných příznaků.

Třísloviny

látky rostlinného původu, které dokážou vázat kolagen. Působí svíravě (stahují) a protizánětlivě a vysušují.

Tukožroutská polévka

Ingredience: 6 cibulí, 5 rajčat, 2 velké zelené papriky, 1 svazek petrželové natě, 1 hlávka zelí, 1 bujón, sůl, kari koření. Nic jiného téměř nejíte, většinu jídel tvoří právě polévka v jakémkoli množství.

Tuky

lipidy, skupina látek složených z uhlíku, vodíku a kyslíku, která zahrnuje živočišné tuky, oleje a cholesterol. Lipidy zásobují tělo energií a jsou buněčnými stavebními prvky.

Partneři: Dieta hubnutí, koktejlbarman.cz, Jak zhubnout, Osobní trenér Poker After Dark e-Léčiva.com Tonery a inkoustové náplně pro znalce