dieta.ucinne.cz
Účinné diety
zazraky-zivota.ucinne.cz
Zázraky života - seriál
vlasy-plet.kvalitne.cz
Módní kosmetické trendy

Vrátit se zpět

Nízkobílkovinná dieta

Co je nízkobílkovinná dieta?

Cílem nízkobílkovinné diety je nejen snížit objem přijatých bílkovin, ale také v maximální míře omezit konzumaci soli a všech potravin, které ji obsahují. Bílkoviny jsou ve stravě zachovány, ale jsou redukovány na vysoce kvalitní živočišné bílkoviny.

Jak dlouho se nízkobílkovinná dieta dodržuje?

U nemocných určí ošetřující lékař; u zdravých by měla též proběhnout konzultace s lékařem, který doporučí vhodnou dobu dodržování. Může jít o několik týdnů, ale i delší časové období.

Kolik lze pomocí nízkobílkovinné diety shodit?

Ač není přímo určena k redukci váhy, jejím vedlejším účinkem může být i úbytek na váze v rozmezí několika jednotek až desítek kilogramů podle délky dodržování.

Pro koho je nízkobílkovinná dieta vhodná?

Dieta je speciálně určena pro pacienty s ledvinovými onemocněními (koliky, selhání ledvin, chronické potíže). Nicméně díky tomu, že jde o stravu velmi dietní a při její redukční úpravě i nízkokalorickou, logicky dochází k úbytku váhy, proto ji mohou vyzkoušet i lidé s nadváhou.

Jak nízkobílkovinná dieta funguje?

Snížení soli a příjmu bílkovin přímo souvisí s fungováním ledvin. Ty jsou totiž jakousi přirozenou čističkou organismu – vylučují z těla všechny škodliviny a odpadní látky, produkují moč a filtrují krev. Pokud jsou ledviny jakkoli poškozeny nebo jejich funkce je nedostatečná, je potřeba snížit jejich zatížení, a to tak, že ve stravě ubereme látky, které ledviny musí náročně zpracovávat. Mezi ně patří hlavně sůl a bílkoviny. Při snaze o redukci váhy může mít nízkobílkovinná dieta výhody v omezení soli, která v těle zadržuje vodu (pak vypadáme silnější), a snížení bílkovin znamená především omezení tučných bílkovinných pokrmů (tučná masa, sýry, tučné mléčné výrobky) a současně zmenšení porcí, což pochopitelně vede k nižšímu energetickému příjmu a hubnutí.

Jaké potraviny jsou při nízkobílkovinné dietě povoleny?

Vhodné je konzumovat rýži, brambory, pečivo, některé druhy zeleniny (květák, mrkev, zelený salát, zelí), ovoce (čerstvé i v podobě kompotu), maso a mléčné výrobky v omezeném množství. Dovolené jsou čaje bylinné (ovšem jen ty vhodné), černé i zelené.

Jaké potraviny jsou při nízkobílkovinné dietě zakázány?

Naprosto nevhodné jsou uzeniny, tučné sýry, slané pečivo, koření, sladkosti, příliš tučné nebo kyselé pokrmy. Omezeno je mléko a maso. Zákaz alkoholu je samozřejmostí u všech diet.

Jaká jsou pozitiva nízkobílkovinné diety?

Jaká jsou negativa/rizika nízkobílkovinné diety?

Jak zmírnit negativa/rizika nízkobílkovinné diety?

Pokud nebudeme konzultovat nízkobílkovinnou dietu s lékařem, můžeme si přivodit i poměrně značné zdravotní komplikace. Je vždy nutné se před jejím započetím poradit s příslušným odborníkem.


Komentáře

Jméno:
Komentář:
Zapište název prvního
měsíce v roce:
 

1| 

2016-06-28 14:43:21 - Tomáš Bráborec
Zdravím,prosím o zaslání jídelníčku na tomasbraborec@seznam.cz,děkuji

2016-03-22 22:58:09 - Zuzana Černá
Prosím o zaslání celého jídelníčku: zuzka.cerna@post.cz

2012-03-31 22:02:40 - Johnny
na bielkovinových dňoch stavia aj dukanova diéta... akurat striedanie je tam trochu ine :D

Partneři: Dieta hubnutí, koktejlbarman.cz, Jak zhubnout, Osobní trenér Poker After Dark e-Léčiva.com Tonery a inkoustové náplně pro znalce